Du visar för närvarande Echinacea – en kraftfull medicinalväxt vid förkylning och influensa

Echinacea – en kraftfull medicinalväxt vid förkylning och influensa

Echinacea, också kallad röd solhatt, är en av de mest använda örterna vid infektioner såsom förkylningar och influensa. Och med all rätt; växten stärker och aktiverar immunförsvaret och är en ört du med fördel bör ha hemma vintertid.

Många trädgårdar, parker och statsdekorationer pryds av den så vackra echinacea-blomman, eller röd solhatt som den också kallas för. De flesta odlar växten främst för sin prakt och för att den blommar länge och väl.

Men echinacea är också en läkeväxt som används under tusentalsår för sina främjande egenskaper vid infektioner samt för att den bland annat är antiinflammatorisk, hjälper lymfsystemet, är antimikrobiell, antiviral och sårläkande (hjälpsam vid infekterade sår).

Echinaceas energetics är kylande och torr för dig som är känd med energetics (växters egenskaper – läs mer om detta hjälpsamma system här).

Är alla typer av echinacea medicinala?

Idag finns det nästan en oändlig mängd av echinacea-varianter där ut. Mängder av vackra blommor i olika färger och storlekar. Jag får ofta frågan om alla dessa echinaceor kan användas olika, och svaret är nej.

När växter förädlas och därmed förändras riskeras också att deras medicinala egenskaper späds ut (precis vad som har hänt med dagens grönsaker, genom att förädlingsprocessen har lett till att de tappat väsentliga mängder näring).

Så de 3 varianter av echinacea som används medicinalt och för sina läkande egenskaper är:

Echinacea purpurea

Echinacea angustifolia

Echinacea Pallida

Med huvudfokus på de två förstnämnda. Purpurea är den mest lättodlade och används därför i större utsträckning. Medan angustifolia är kinkig att odla, så den ser vi mer sällan. Vilken är mest effektiv? Det råder individuella tankar om det, både på grupp -och personnivå.

 

Echinacea aktiverar och stärker immunförsvaret

Mest känd har echinacea blivit för dess stärkande och aktiverande egenskaper på immunförsvaret. Och har därmed blivit en av de mest använda vid infektioner såsom förkylning och influensa. Likväl finns det idag en hel del studier på örtens hjälpsamma verkan vid infektioner, och framförallt hur den aktiverar immunförsvaret.

Enchinacea stimulerar immunförsvaret på flera sätt, bland annat genom att aktiviteten hos makrofager ökar. Dessa hjälper till att bokstavligen äta upp oönskade mikroorganismer, stora som små. Makrofagerna släpper dessutom ifrån sig signalämnet cytokiner som i sin tur aktiverar specifika delar av immunsystemet.

En ökning har även setts hos fagocyter vilka kapslar in oönskade mikroorganismer som sedan tas hand om av de vita blodkropparna granulocytens lysosymer. Dessa tömmer över enzymer i kapslarna för att bryta ner patogenerna.

Även mördarceller samt andra vita blodkroppar har setts aktiveras med hjälp av röd solhatt. Det är med andra ord flertalet delar av immunförsvaret som stimuleras.

Röd solhatt brukar dock inte användas regelbundet för att stärka immunförsvaret, utan vid infektioner.

Bör du undvika echinacea vid autoimmun sjukdom?

Eftersom echinacea aktiverar immunförsvaret upplever vissa med autoimmuna sjukdomar att de kan bli aggraverade av växten. Om du har en autoimmun sjukdom bör du undvika echinacea och andra medicinalväxter som aktiverar och stimulerar immunförsvaret för att vara på den säkra sidan.

Utöver autoimmuna sjukdomar anses röd solhatt var en väl tolererad ört.

Traditionellt har echinacea bland annat används för infektioner på huden

Traditionellt har echinacea bland annat används vid diverse insekts- och spindelbett; geting, bi, skorpioner, spindlar men likväl även ormar. Växten härstammar just från Nordamerika där den använts av urbefolkningen för ormbett. Men också rent allmänt för sår eftersom echinacea är hjälpsam vid infektioner vare sig det är invärtes eller utvärtes.

Röd solhatt var hos dessa grupper en mycket använd ört för många tillfällen, långt utöver infektioner. De använde örten också för ledbesvär, mag- och tarmproblem och magkramper.

Hur du kan använda röd solhatt

Röd solhatt har en relativt mild smak och blommor och blad går därför att använda i teer. Rötterna som dekokt, alltså te som kokats. Den går också utmärkt att själv göra tinktur på, eller köpa. Med alkohol eller glycerin för de som inte vill eller kan använda alkohol (lär dig göra tinkturer på örtkurs i Göteborg – det finns flertalet kurser där du just lär dig att göra tinkturer).

Rötter och torkade blommor av echinacea purpurea ligger utspridda på skärbräda på bord.Bredvid står en glasburk med rötter av röd solhatt.
Rötter, blad och blommor används av echinacea. Dessa kan användas färska eller torkas för att göra produkter såsom tinkturer.

Workshop online- lär dig göra produkter för förkylningar & influensa

Lär dig hur du gör tinktur (både med alkohol och glycerin) samt använder echinacea på de allra mest effektiva sätten. Likväl andra örter som är hjälpsamma vid förkylningar och influensa.

Livsviktig kunskap som jag personligen aldrig skulle vilja vara utan. Echinacea är en av de örter jag alltid sträcker mig efter när jag börja känna att en infektion är på väg.

All denna kunskap får du i workshoppen online Håll dig frisk i vinter – med hjälp av örter”. En kurs där du får just kunskapen om VILKA örter du kan använda, NÄR och HUR under en förkylning eller influensa.

Bland annat finns det här ett helt avsnitt om örter, immunförsvaret och autoimmuna sjukdomar (där jag bland annat tar upp echinacea).

I onlinekursen finns en workshop-del med videos och skriver material där du lär dig göra några av de viktigaste ört-redningarna så att du är förberedd inför vinterns infektioner (och som så klart också kan användas vid andra tillfällen, dessa örtprodukter sträcker sig så mycket längre än till bara infektioner).

Självklart djupdyker vi då även in i de växter som du gör örtprodukter med, såsom echinacea.

Likväl finns ett stort avsnitt där du får lära dig om örter, recept och dosering beroende på vilket symtom du upplever. En hosta och en feber kräver ju olika örter som du kan förstå. Hit kan du gå som i ett uppslagsverk och hitta de örter som kan lindra och hjälpa specifika besvär! Såsom feber, rethosta, torrhosta, illamående, mag- och tarmproblem, slem som sitter fast och så vidare.

Hjälpsamt, eller hur?! Kunskap för livet.

Du som står med på maillistan kommer onsdagen den 5 Februari 2025 få ett erbjudande om denna kurs, som bara gäller denna veckan. Så skriv upp dig på maillistan för att inte missa det! Samt just få speciella erbjudande, rabatter och lite extra speciell kunskap om örter och hälsa till din mail. Dessa mail är uppskattade av mina följare!

Denna kurs hålls också på plats i Mölnlycke (precis utanför Göteborg) under vintern årligen (vanligtvis ett tillfället i november och ett i januari – du väljer ett av dem).

© 2025 Way of Life Hälso- & Örtblogg

Referenser

Buhner Harrod, S. (2012). Herbal antibiotics. Storey: North Adams.

Catanzaro, M., Corsini, E., Rosini, M., Racchi, M. & Lanni, C. (2018). Immunomodulators inspired by nature: A review on curcumin and echinacea. Molecules. 23(11). DOI: 10.3390/molecules23112778.

De la Foret, R. Echinacea monograph. Hämtat den 2025-02-03 från: www.herbmentor.com

Karolines Way Of Life HälsoBlogg

Jag heter Karoline och driver denna Hälso- och Örtblogg där jag skriver artiklar kring det mesta som har med hälsa att göra. Det viktigaste jag vill inspirera till är: hälsa är inte att vara perfekt. Jag vill inspirera till ett lagom hälsosamt liv, där kraven sätts utifrån vad du faktiskt kan uppnå i just ditt liv. Och örter (läkeväxter) kan hjälpa oss på den vägen. Min bakgrund är en kandidatexamen inom hälsa och kost. Dessutom är jag örtkännare (herbalist).

Lämna ett svar